Firma posiada wszelkie wymagane uprawnienia pozwalające na montaż oświetlenia w domu i firmie.
Skontaktuj się z nami mailowo (lukasz@electricavenue.pl) lub telefonicznie (535-584-648), a przygotujemy ofertę dla Ciebie.
Czy wiesz, że:
Przeciętnie człowiek spędza w pomieszczeniach oświetlanych sztucznym światłem około 2000 godzin rocznie. W tym świetle odpoczywa, pracuje. Ważne jest więc, by światło zarówno tworzyło atmosferę, pozostawało w harmonii z otoczeniem, jak i stwarzało odpowiedni klimat do pracy i koncentracji.
Bogata oferta rynku oświetleniowego stwarza warunki do dowolnej aranżacji wnętrza i użycia wielu źródeł światła i opraw w celu wykreowania odpowiedniej atmosfery. Światło pełni nie tylko swą oczywistą funkcję (rozpraszanie ciemności), ale i zapewnia bezpieczeństwo, poprawia samopoczucie oraz tworzy odpowiedni nastrój zarówno w domu, jak i w jego otoczeniu. W każdym domu są pomieszczenia przeznaczone do pracy, nauki, odpoczynku. Wybierając oświetlenie należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia oraz rodzaj światła, jaki zastosujemy.
Planując przeznaczenie pomieszczeń w naszych mieszkaniach, trzeba też pomyśleć o sposobie oświetlenia. Wybierać można między oświetleniem ogólnym, miejscowym i dekoracyjnym. Zacznijmy więc od przestrzeni wielofunkcyjnej, ogólnodostępnej. Zastosujemy w nim oświetlenie ogólne, zastępujące naturalne światło. Ten rodzaj oświetlenia ma zapewnić dobrą orientację we wnętrzu, dlatego należy zastosować tu światło rozproszone i stonowane. Uzyskamy wówczas efekt równomiernego, łagodnego oświetlenia, bez zbędnych cieni i obszarów kontrastowych. Do oświetlenia ogólnego nadają się oprawy sufitowe świecące w dół, na ściany lub do góry. Jako źródeł światła używa się tradycyjnych żarówek lub świetlówek kompaktowych.
Wyodrębniamy funkcjonalną część pomieszczenia
Aby wyodrębnić funkcjonalną część pomieszczenia, zainstalować można oświetlenie miejscowe. Służy ono nie tylko dobremu oświetleniu wybranych punktów w mieszkaniu, ale też zapewnia bezpieczne wykonanie różnych czynności. Doskonale nadaje się do oświetlania miejsc przeznaczonych do spożywania posiłków, kącika do pracy lub oglądania telewizji.
W oświetleniu miejscowym zastosowanie znajdują lampy umożliwiające ustawienie kierunku światła. Funkcjonalność i bezpieczeństwo oświetlenia jest szczególnie istotne przy takich pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka.
Oświetlenie kuchni powinno mieć przede wszystkim praktyczny charakter. Jako główne źródło światła doskonale sprawdzi się lampa umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia. Jednak w miejscach, gdzie najczęściej wykonuje się prace, warto doposażyć kuchnię w dodatkowe źródła światła, np. reflektorki zamontowane pod szafkami. Oddzielne oświetlenie zamontować można nad stołem kuchennym. Jest do doskonały sposób na wyodrębnienie części jadalnianej. Można to zrobić poprzez zawieszenie lamp kloszowych.
Oświetlenie łazienki poza estetyką i funkcjonalnością powinno spełniać normy bezpieczeństwa. Głównym źródłem światła może być górne oświetlenie sufitowe. Dodatkowo zamontować można oświetlenie przy lustrze. Wybierając oświetlenie ścienne pamiętać należy o tym by światło to nie było światłem oślepiającym a oprawy zamontowane zostały na odpowiedniej wysokości – wysokości głowy, co ułatwi golenie, wykonywanie makijażu. Doświetlając część prysznicową należy pamiętać o zachowaniu wymagań dotyczących bezpieczeństwa – oprawy muszą być wodoodporne.
Eksponowanie szczegółów pomieszczenia
Oświetlenie dekoracyjne buduje nastrój wnętrza, harmonizuje z jego kolorystyką, a także podkreśla właściwości materiałów użytych we wnętrzu. Stosując to oświetlenie pamiętać należy, by ograniczyć się do dwóch, trzech eksponowanych obszarów. Można wyeksponować obraz, zdjęcie, detal architektoniczny, roślinę. Do tego typu oświetlenia wykorzystuje się lampy dające światło liniowe lub skupione, oświetlające jedynie wybrany obiekt. W sypialni istotną rolę odgrywa tzw. oświetlenie pośrednie, pochodzące z odbicia strumienia światła od płaszczyzn ścian, sufitu, a także innych elementów wyposażenia wnętrza. Zasłonięte źródło światła ogranicza jaskrawość, łagodnie wydobywając kształty przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Przy łóżku warto postawić nocną lampkę lub zamontować na ścianie lampki z możliwością regulacji kierunku świecenia.
Dobierając oświetlenie wziąć należy pod uwagę:
-
energooszczędność oświetlenia,
-
funkcjonalność światła (zaprojektowane oświetlenie powinno doskonale spełniać swoje zadanie; oświetlenie łazienki powinno być skoncentrowane na lustrze, w jadalni tuż nad stołem. O funkcjonalności światła świadczy również możliwość jego sterowania),
-
emisję odpowiedniej ilość światła (ilość potrzebnego światła zależy od przeznaczenia pomieszczenia, np. do czytania wymagany jest poziom 300 luksów, do oglądania telewizji od kilkunastu do kilkudziesięciu luksów),
-
dopasowanie opraw oświetleniowych do wystroju i charakteru wnętrza.
Oświetlone schody
Dobrze oświetlone schody stanowią ważny element bezpiecznego poruszania się po domu. Oświetlenie musi zapewniać dobrą widoczność poszczególnych stopni a sterowanie powinno być możliwe z kilku punktów. W tym przypadku stosuje się specjalne łączniki schodowe, które pozwalają zapalać i gasić światło zarówno na dole, jak i u góry.
Nowoczesne wzornictwo oraz rozwiązania techniczne w dziedzinie oświetlenia stwarzają co raz więcej możliwości kreowania wnętrz. Jednak nie tylko źródła światła określają ich charakter. Duże znaczenie odgrywa dopasowanie do charakteru pomieszczeń form opraw oświetleniowych. Do wyboru mamy oświetlenie halogenowe wbudowane w sufit, kinkiety zawieszone na ścianach, lampy wiszące, stojące. Stosując odpowiednie oprawy oświetleniowe możemy także za pomocą światła korygować proporcje pomieszczenia. W długim, ciasnym pomieszczeniu skierowanie światła na krótsze ściany równoważy różnice w proporcjach, ścienne oświetlenie w postaci kinkietów pomniejsza optycznie pomieszczenie.
Kilka przykładów, jak za pomocą oświetlenia skorygować proporcje pomieszczenia:
-
wysokie pomieszczenie obniżyć można lampami świecącymi w dół,
-
wąskie pomieszczenie optycznie poszerzymy gdy światło skierujemy na krótsze ściany lub jedna z dłuższych ścian będzie mocniej oświetlona,
-
niskie pomieszczenie wyda się wyższym, gdy dobrze doświetlimy sufit.